Terapia w skoliozach

Terapia wad postawy oraz skolioz

Terapia wad postawy jest prowadzona w oparciu o dokładne badanie postawy celem wykrycia ewentualnych asymetrii, zniekształceń w obrębie kręgosłupa, kończyn dolnych i stóp ( z możliwością oceny obciążania stóp na podoskopie i doborem wkładek Iglii). Sprawdzany jest również wzorzec chodu. W oparciu o wynik badania ustalany jest indywidualny zestaw ćwiczeń , dopasowany do konkretnej wady.

 

Terapia wad postawy prowadzona jest przez doświadczonych terapeutów z wykorzystaniem technik terapii tkanek miękkich, Poizometrycznej Relaksacji Mięśni, Terapii Trójpłaszczyznowej Stóp, PNF, AnatomyTrains, DNS czy kinesiotapingu.

 

Przy terapii skolioz terapeuci wykorzystują metody FITS (Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Skolioz) oraz DoboMed.

 

Metoda FITS powstała na bazie wielu metod fizjoterapeutycznych, dostosowanych do terapii skolioz. Metoda FITS to również wiele technik opracowanych przez samych autorów dr. n. med. Mariannę Białek i mgr Andrzeja M’hango poparta wieloletnim doświadczeniem i obserwacją pacjentów. Metoda DoboMed jest autorską metodą prof. Dobosiewicz zachowawczego leczenia skolioz oraz towarzyszącym im deformacjom tułowia i zaburzonymi funkcjami oddechowymi.

 

Terapia skolioz oparta jest na wykonywaniu ćwiczeń asymetrycznych, zwykle w łańcuchach zamkniętych z taśmą Thera- Band, technikami energizacji mięśni, mobilizacji stawów kręgosłupa i kończyn czy terapii czaszkowo krzyżowej. Ważna jest również edukacja pacjenta, nauka autokorekcji oraz przeszkolenie rodziców tak by terapia mogła być kontynuowana w domu.

Objawy wskazujące na możliwe nieprawidłowości:

  • głowa wysunięta do przodu,
  • garbienie się,
  • nierówne ramiona i kąty szyjne,
  • nierówne ustawienia łopatek i ich odstawanie,
  • nierówne wcięcie w talii,
  • asymetria ustawienia miednicy,
  • przy skłonie w przód widoczne nierówne plecy (garb żebrowy, wał lędźwiowy),
  • koślawość kolan i stóp,
  • nieprawidłowy chód.

Okresy życia dziecka wymagające szczególnej obserwacji w kierunku wad postawy to okres wczesnoszkolny oraz okres dojrzewania, gdzie fizjologicznie występująca hipotonia mm sprzyja zniekształceniom postawy.

Skontaktuj się z nami

Proszę wpisać imię.
Proszę wpisać treść wiadomości.

logo witryny

ul. Kwiatkowskiego 8, 40-824 Katowice