Masaż

Masaż leczniczy, rehabilitacyjny

Masaż jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. masażu klasycznego sięgają starożytności, kiedy był stosowany jako masaż naturalny, intuicyjny, instynktowny. Połączenie technik głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania i wibracji miały przynieść rozluźnienie mięśniom, uśmierzyć dolegliwości bólowe, poprawić ukrwienie i przywrócić równowagę ciała i duszy. Niewiele się od tamtych czasów zmieniło. Podczas, gdy nasza wiedza naukowa zmieniała się przez wieki, masaż leczniczy jako praktyka uzdrawiania nie zmienił się radykalnie.

 

Masaż leczy najczęstsze rodzaje bólu za pomocą najbardziej naturalnej formy medycyny (ludzkiego dotyku). Za masaż leczniczy, należący do metod fizjoterapii, uznaje się te działania, które celowo stosuje się w celu leczenia chorób i zmniejszania nasilenia objawów chorobowych. Masaż leczniczy ma zastosowanie również w sporcie, kosmetyce, relaksacji, w których poprzez masaż uzyskuje się między innymi zwiększenie masy mięśniowej, ujędrnienie i wygładzenie skóry, czy odprężenie.

 

Masaż rehabilitacyjny może przyspieszyć procesy gojenia się i regeneracje po kontuzjach czy zabiegach operacyjnych, pomaga w przewlekłych i ostrych dolegliwościach bólowych. Poprawia funkcję i pracę mięśni oraz układu krążenia. Masaż leczniczy dostosowywany jest do potrzeb i dolegliwości bólowych pacjenta. Prócz podstawowych technik fizjoterapeuta może stosować elementy masażu głębokiego, techniki mięśniowo-powięziowe czy trapię punktów spustowych. Najczęściej wymieniane wskazania do stosowania masażu leczniczego to: choroby i dysfunkcje narządu ruchu, takie jak stany po urazach (po stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach i złamaniach), zmiany przeciążeniowe mięśni, stawów, krążków międzykręgowych i innych struktur anatomicznych (przeciążanych np. podczas wielogodzinnej pracy siedzącej), przykurcze i zaniki mięśniowe z nieczynności, zapalenie stawów, mięśni, ścięgien i pochewek ścięgnistych, zerwanie włókien mięśniowych, zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym, a także zmiany zniekształcające kostno-stawowe i zespoły bólowe w przebiegu chorób zapalnych i zwyrodnieniowych narządu ruchu (najczęściej choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa). Masaż leczniczy jest jedną z najczęściej stosowanych terapii w fizjoterapii i najchętniej podejmowanych przez pacjentów.

 

Skontaktuj się z nami

Proszę wpisać imię.
Proszę wpisać treść wiadomości.

logo witryny

ul. Kwiatkowskiego 8, 40-824 Katowice