Terapia, rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego
Ze względu na skale problemu, w ostatnich latach coraz bardziej popularna stała się fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego. Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego dotyczą ponad 60% populacji. Bóle szczęki w okolicy uszu podczas jedzenia czy szerokiego otwierania ust, częste bóle głowy, piski i szumy uszne, ograniczenie lub nadmierna ruchomość w stawie skroniowo-żuchwowym i „trzaski stawowe” są bardzo uciążliwe. Część osób radzi sobie z problemem, stosując farmakoterapię, inni korzystają z pomocy chirurga bądź szyn relaksujących. Mało kto wie o skuteczności fizjoterapii stawu skroniowo-żuchwowego w zmaganiach z tą dysfunkcją. Regularna i kompleksowa terapia stawu skroniowo-żuchwowego jest w stanie zażegnać większość problemów w jego obrębie.
Charakter zaburzeń pracy stawów skroniowo-żuchwowych dzieli się na pierwotny oraz wtórny. W typie pierwotnym zmiany chorobowe są wewnątrzstawowe lub kostne. Przyczyną zmian pierwotnych mogą być również długotrwałe nieuzupełniane braki w uzębieniu, które stanowią zagrożenie dla prawidłowej funkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Znaczna większość pacjentów z brakami uzębienia cierpi na stałe bądź okresowe występowanie objawów patologicznych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Kolejnym powodem wystąpienia zmian pierwotnych może być nieprawidłowy tor ruchu żuchwy lub nieprawidłowy zgryz. W typie wtórnym zmiany spowodowane są m.in. kompensacyjnym (nieprawidłowym) bocznym ustawieniem szczęki spowodowanym np. wadą postawy. Wiąże się to np. z obniżeniem jednostronnym miednicy prowadzącym do nadmiernego napięcia mięśni po stronie obniżonej. Innym przykładem może być nieprawidłowe nawykowe wysunięcie do przodu głowy, urazy mechaniczne twarzy i żuchwy, blizny pooperacyjne, ortodoncja, a także mikrourazy czy przewlekły stres i długotrwała praca w nieprawidłowej pozycji przy komputerze.
Podczas terapii stawu skroniowo-żuchwowego fizjoterapeuta przeprowadza wywiad, ocenia postawę pacjenta, ocenia pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz napięcie mięśni, opracowuje manualne tkanki miękkie w obrębie twarzoczaszki, głowy i szyi oraz przeprowadza terapię manualną bezpośrednio na stawie skroniowo-żuchwowym. Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego dostosowywana jest indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Często prowadzone są też ćwiczenia w ramach terapii lub zadawane pacjentowi do wykonywania w domu.
Skontaktuj się z nami